Ettevõtted ABB, Eesti Energia, Fermi Energia, LHV, Nordecon ja Metrosert ühendasid jõu ning andsid “Lae end” programmile 4.mail avalöögi koostöös Eesti Füüsika Seltsi, Videoõpsi ning Praktikaliga.
Eesmärk on pakkuda õpilastele inspireerivat füüsikaõppimise kogemust, sõltumata sellest, millise ettevalmistusega on klassi ees olev õpetaja. Programmi nimi „Lae end“ viitab õpetajale kui energiaallikale, kes annab noortele positiivse teadmiste laengu.
„Ilma füüsikata ei sünni ühtki teadurit ega inseneri,“ rõhutas tööandjate haridusgrupi juht ja Eesti Energia juhatuse esimees Hando Sutter. „Kui Eesti koolides ei ole motiveeritud füüsikaõpetajaid, ei tärka õpilastes huvi füüsika vastu ning nii väheneb ka noorte tahe siduda oma tulevikku erialadega, mis eeldab tugevat reaalainete ettevalmistust. Insenerid, teadlased, arendajad on need ametikohad, millest sõltume aina enam uute rohe- ja digipöörde tehnoloogiate väljatöötamisel.“
OSKA haridus- ja teadusraport on toonud välja, et käesoleval kümnendil jääb tööturul puudu 2/3 inseneridest. Eestis on ligikaudu 490 kooli, millest hinnanguliselt pooltes puudub erialase ettevalmistusega füüsikaõpetaja. OSKA raporti kohaselt on Eesti koolides iga neljas füüsikaõpetaja üle 60 aasta vana. Uuringud näitavad, et 76% õpetajatest ei tunne end ühiskonnas väärtustatuna. See peegeldub ka õpilaste tagasisides – 46% õpilastest nendib, et õpetaja ei õpeta oma ainet huvitavalt.
„Eesti koolides ei ole hetkel füüsikaõpetajatele piisavat järelkasvu, kuid otsuse, kas füüsika meeldib või ei, teevad noored uuringute põhjal just põhikooli astmes, mistõttu on eriti oluline alustada õppekogemuse parandamist just põhikooli astmest,“ ütles Praktikali kaasasutaja Omari Loid, kes nomineeris ka esimese õpetaja „Lae end“ programmi. „Esitasin programmi oma endise füüsikaõpetaja Sirle Morozova, kes mind kunagi füüsikapisikuga sütitas ja soovin, et sellise emotsiooni saaksid võimalikult paljud noored Eestimaal. Kutsun märkama head õpetajat ja sellest meile teada andma, et koos hakata põnevaid õppematerjale looma.“
Haridusminister Liina Kersna märkis tervitussõnades, et “Lae end” programm on eeskujulik näide sellest, kuidas tööandjad ja eriala asjatundjad, entusiastid saavad kokku ja teevad midagi olulist haridusmaastiku heaks ära.
Programm võimaldab kaasa lüüa inspireeriva õppesisu loomisel põhikooli füüsikatundideks ja populariseerida füüsika eriala ning mainet. Programmi valitud õpetajad saavad tasuta osaleda Eesti Füüsika Seltsi poolt loodud koolitussarjas, tasuta Praktikali välja töötatud õppekogumid 8. ja 9. klassi tarbeks ja rahalise preemia, mis on võrdne õpetaja ühe kuu keskmise palgaga.
Fotod ürituselt https://flic.kr/ps/3YNbt3