Lae End programm pälvis Haridus- ja Teadusministeeriumi ning Tallinna linna Aasta hariduse sõbra 2023 tiitli

2022. aastal loodi kuue ettevõtte poolt ABB, Eesti Energia, Fermi Energia, LHV, Nordecon ja Metrosert füüsikaõpetajate haridusprogramm Lae End, mis on suunatud reaalainete populariseerimisele. Nädalavahetusel sai programm mõjukad tunnustused, mis näitab, et oleme õigel suunal ning lahendame koostöös programmi teiste ellukutsujatega olulist väljakutset. 

„Oleme olukorras, kus praktiliselt igas teises Eestimaa koolis on täna füüsikaõpetaja puudu. Kui koolides puuduvad motiveeritud füüsikaõpetajad, ei tärka õpilastes huvi füüsika vastu,“ selgitas Pajo. „See omakorda tähendab, et meil on tulevikus veelgi vähem insenere ja tehnikateaduste spetsialiste, kellest on tööjõuturul juba täna suur puudus,” kommenteeris Eesti Energia juhatuse liige Raine Pajo. 

Lae end haridusprogramm on näide sellest, kuidas ettevõtted toetades haridusuuendajaid saavad luua positiivset muutust ühiskonnas. Kui poolteist aastat tagasi alustati väikese haridusalgatusena, siis tänaseks on sellest arenenud tugev haridusprogramm. 

“Haridusprogrammist on nüüdseks osa võtnud 20 õpetajat, kelle tagasiside programmile on olnud ülekaalukalt positiivne. Õpetajate jaoks on see unikaalne kogemus tutvuda lähemalt ettevõtetega, kelle jaoks nad valmistavad ette tulevasi insenere, füüsikuid, spetsialiste. Programmil on väga suur arengupotentsiaal ja saadud preemia on veel üheks kinnituseks, et meie panus on praegu ühiskonnas väga vajalik,” ütles toetustegevuste projektijuht Valentina Moskaljova, kes juhib programmi Lae End.

Programm on algus pikale teekonnale, mille raames soovime tulevikus pakkuda noortele kaasaegset haridust ka teistes reaalainetes. “Järgmisel aastal soovime programmi viia uuele tasemele, võttes lisaks põhikooli füüsika suunale juurde ka keemia, suurendades programmis osalevate õpetajate arvu,“ lisas Valentina. 

Programmi teisel hooajal osalevad õpetajad

Programmi raames on Videõps koostöös õpetajatega ja haridusekspertidega loodud 26 õppevideot, mis on kättesaadavad kõikidele füüsikahuvilistele ning mis katavad poole füüsika põhikooli kursusest. Programmi raames loodud õppevideoid on vaadatud üle 25 000 korra. Lisaks on programmi partneri Praktikali õppekomplektid on jõudnud üle 130 Eesti kooli ja enam kui 8000 õpilaseni.
 
“Pälvitud auhind kuulub kõigile kuuele ettevõttele, kes on programmi käivitamise ja eestvedamise eest seisnud. Me soovime siiralt tänada kõiki õpetajaid ning et nende tööd tunnustataks ja väärtustataks,” lisas Raine.

Lisaks sai projekt tunnustust ka ülemaailmsel esinduslikul kommunikatsiooniauhindade konkursil World PR and Communication Awards, kus see hinnati aasta parimaks haridus- ja koolituskampaaniaks. Sama aasta kevadel pälvis programm sotsiaalselt vastutustundliku kommunikatsiooni kategoorias Kuldmuna ja jõudis EPRA Kommunikatsiooniteo finalistide sekka.