Täna alustab uut hooaega põhikooli füüsikaõpetajatele suunatud haridusprogramm Lae End. Teisel hooajal nomineeriti programmi 126 õpetajat kõikidest Eesti maakondadest, kelle seast üks õpetaja kogus 20 nominatsiooni.
Žürii, kuhu kuulusid Haridus- ja Teadusministeeriumi, Eesti Füüsika Seltsi, Videoõpsi, Eesti Energia esindajad ja Rakett69 võitja, valis kõigi nomineeritud õpetajate seast välja 10 õpetajat, kes löövad kaasa järjekordses haridusprogrammis.
Füüsikaõpetajatele suunatud programmis osalevad Anton Leppik Tallinna Vabast Waldorfkoolist ja Laagri Koolist, Aune Nigol Tallinna Inglise Kolledžist ja Laagri Koolist, Kairit Loodus Jüri Gümnaasiumist, Kateryna Huseva Tallinna Mustamäe Reaalgümnaasiumist, Lauri Kõlamets Tartu Raatuse Koolist, Merit Baranin Tallinna 32. Keskkoolist, Merit Eier Vändra Gümnaasiumist, Pille Mänd Uhtna Põhikoolist, Hele-Riin Kutsar Kilingi-Nõmme Gümnaasiumist ja Julia Tsõgankova Tallinna Mustamäe Humanitaargümnaasiumist.
„Koos Lae End loojatega soovime, et programmis osalevad füüsikaõpetajad saaksid omavaheliste teadmiste jagamise ja kaasaegsete õppevahenditega pakkuda noortele koolis rohkem avastamisrõõmu just reaalainete tundides. Eesti majandus vajab reaalharidusega inimesi ning on vaja anda lisamotivatsiooni õpetajatele, kes jagavad oma teadmisi koolilastele, et nad kaaluks tulevikus reaalainetega seotud erialadel jätkamist,” ütles Eesti Energia juhatuse liige Raine Pajo.
Sel aastal pakutakse õpetajatele mentorlusprogrammi esimesel aastal programmi läbinud füüsikaõpetajalt. Programmi kaasatakse ka teisi vilistlasi, et aidata luua ühtset füüsikaõpetajate kogukonda ning jagada omavahel kogemusi, saamaks uusi teadmisi mitmekesise ja huvitava füüsikatunni tegemiseks.
Metroserdi juhi Aigar Vaigu sõnul tuleb astuda samme, et suurendada noorte huvi loodus- ja täppisteaduste vastu ja julgustada neid siduma valdkonnaga oma tulevikku. „Erinevad uuringud viitavad suurele inseneri puudusele järgmisel kümnendil. Samas muutub maailm aina keerulisemaks, mistõttu on vaja leida uusi lahendusi erinevatele väljakutsetele uute rohe- ja digipöörde tehnoloogiate väljatöötamisel,” ütles Metroserdi juht Aigar Vaigu.
Esmakordselt saavad õpetajad külastada Lae End ellu kutsunud ettevõtteid, et näha seal füüsika ja inseneriameti praktilisi näiteid. Koostöös programmi väljavalitud õpetajate ja Videoõpsiga luuakse õppevideod, mis katavad kogu põhikooli füüsika õppeprogrammi, et toetada füüsikaõpetajaid koolides ning noori iseseisvas õppimises. Lisaks viiakse uuenduslikud Praktikali õppevahendid koolidesse üle Eesti. Programmi lõpus saavad õpetajad rahalise preemiana 13. kuupalga, mis on võrdne 2023. aasta õpetaja keskmise palgaga.
Ettevõtted ABB, Eesti Energia, Fermi Energia, LHV, Nordecon ja Metrosert lõid mullu koostöös haridusmaastiku eestvedajatega füüsikaõpetajatele suunatud programmi Lae End, et viia kaasaegsem õppekogemus kättesaadavaks kõigile füüsikat õppivatele põhikoolilastele üle Eesti. Programmi partneriteks on Eesti Füüsika Selts, Praktikal ja Videoõps.